9.7.18

איך מזהים מקום משכנן של ביצים בעת הדברה?


טרמיטים, נמלים, תיקנים וחרקים אחרים מטילים מאות ולפעמים אלפי ביצים ביום וחייבים לזהות איפה הן נמצאות על מנת להתמודד איתן בצורה נכונה. במאמר הבא נציג את העקרונות המנחים של הדברה ונבין כיצד מנצלים אותם על הצד הטוב ביותר

הדברה היא תהליך ארוך שמחייב הקפדה על מספר שלבי מפתח. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין טעם להפעיל את כל החומרים הכימיים והכלים החזקים על החרקים עצמם. הדבר הנכון הוא לעקוב אחר התפתחות החרקים ולהתאים את שיטת ההדברה למאפיינים שלהם. מעבר לכך, יש להתמודד עם המקור של הבעיה ולא רק עם הסימפטומים והתסמינים שמופיעים על פני השטח.

הדרך להתמודד עם הבעיה בצורה נכונה היא לזהות את מקום משכנן של הביצים. זיהוי הביצים מאפשר להשמיד סוגים שונים של חרקים בעת ובעונה אחת ולמנוע מהם לחזור לאותו אזור או שטח מחיה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שסוגים מסוימים של חרקים עלולים להטיל מאות ולפעמים אלפי ביצים ביום. זה מאפיין התנהגות של טרמיטים, נמלים, תיקנים ומעופפים ועשוי לתסכל את כל מי שלא מבצע הדברה מקצועית בצורה נכונה.

האם יש קשר בין הדברה בחיפה לשיטת הזיהוי של הביצים?


דויטש הדברה בחיפה, בתל אביב או באילת לא מתבצעת בצורה דומה בגלל ההשפעה של התנאים הגיאוגרפיים על סוג החרקים שמאפיינים כל שטח. במילים אחרות, מי שמבצע הדברה באזור לח כמו במישור החוף ובתל אביב חייב לקחת בחשבון התנהגות מסוימת של חרקים ותיקנים, בעוד מי שמבצע את ההדברה באזור יבש כמו אילת ישתמש בכלים אחרים לגמרי. כמו כן, באזור הצפון בכלל ובחיפה בפרט יש חרקים שמאפיינים את השטח והאקלים ולכן הם גם דורשים מעקב שונה אחר הביצים.
על אף האמור לעיל, הדרך לזהות את מקום משכנן של הביצים לפני ההדברה נשענת על אותם כללי מפתח. הנה כמה מהם:

א. מעקב אחר התנהגות החרקים – בשביל לזהות את המיקום של הביצים צריך לעקוב לאורך זמן אחר התנהגות החרקים. עם תיקנים ונמלים זה פחות או יותר קל כי הם חוזרים תמיד לאותו מקום, אך עם מעופפים זה עלול להיות מסובך.
ב. שימוש באמצעים מיוחדים – יש ביצים מסוימות שאותן אי אפשר לזהות בעין בלתי מזוינת. המשמעות היא שגם מי שמגיע למחילה או לקן של הנמלים לא יידע האם יש שם ביצים, כל עוד הוא לא יפעיל אמצעים מיוחדים. האמצעים הפשוטים כוללים זכוכית מגדלת ואמצעים מורכבים יותר כוללים שימוש בציוד אופטי.
ג. היכרות ביולוגית עם החרקים – התנאי הכי חשוב לזיהוי מקום משכנן של ביצי חרקים ותיקנים לפני הדברה הוא להכיר אותם מבחינה ביולוגית. היכרות ביולוגית עם החרקים עוזרת לדעת באיזה תקופות הם מטילים ביצים, מה העדיפות שלהם בכל הנוגע לבחירת מקום עבור הביצים ומה הם עושים כדי להגן עליהן. ככל שמכירים טוב יותר את החרקים מבחינה ביולוגית, כך עולים סיכויי ההצלחה של הדברה בחיפה או בכל מקום אחר בארץ.

בסופו של דבר, הדברה מחייבת מחשבה מחוץ לקופסא ולעיתים קרובות היא גם דורשת שימוש בכמה כלים שונים. השימוש בכלים שונים לצורך ביצוע של הדברה חיוני בלי קשר למיקום הגיאוגרפי או לתנאי האקלים. את הכלים שבהם משתמשים על מנת לבצע הדברה בוחרים לפי ההתנהגות של החרקים ועל פי מידע אמין. חשוב לאסוף את המידע כמה שיותר זמן מראש, לבסס אותו בעזרת הסברים ודוגמאות ולבחור את החומרים היעילים ביותר להשמדת הביצים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה