23.3.17

הדברה חוקית - חומרי הדברה במזון

חומרי הדברה מסוימים עלולים לגרום נזקים למזון ולמערכות הגוף של האדם. הפתרון הוא להזמין רק הדברה חוקית שמבוצעת על ידי מדביר מורשה. הנה כל הפרטים

הדרך היחידה לבצע הדברה חוקית היא בסופו של דבר לעמוד בהנחיות ובתקנות של החוק. שירותי הדברה ברחבי בארץ צריכים להתבצע על ידי מדבירים בעלי רישיון. הרישיון ניתן רק למדביר שמקפיד על הנחיות משרד הבריאות.
מטרת הרישיון היא לוודא ביצוע של הדברה חוקית, בעיקר בכל הנוגע לטיפול ותחזוקה של שטחים חקלאיים. עם זאת, ביצוע פעולות הדברה על ידי מדביר חוקי בלבד קריטי גם להדברות פרטיות.

כך תדעו האם מדובר על הדברה חוקית

הבעיה היא שרוב תושבי הארץ לא מכירים את הנחיות משרד הבריאות ולכן הם גם לא יודעים מה לדרוש מאנשי המקצוע לפני הדברה בחיפה, בתל אביב או בכל מקום אחר. הפתרון הוא לשים את הדגש על הנושאים הבאים ולהעמיד אותם בראש סדר העדיפויות:
א. חשיפת אוכלוסייה לריכוזים גבוהים של חומרי הדברה – שטחים חקלאיים שבהם מגדלים מוצרי מזון דורשים מטבע הדברים שימוש בכמויות גדולות יותר של חומרי הדברה. עם זאת, הדברה חוקית מונעת את החשיפה של האוכלוסייה לריכוזים האלה.
ב. שימוש בחומרי הדברה מותרים – ועדה שמורכבת מנציגים של משרד הבריאות ומשרד החקלאות אחראית לקבוע רשימה מסודרת של חומרי הדברה מותרים לשימוש. הדברה חוקית של מוצרי מזון ובכלל מבוצעת רק עם חומרים שנמצאים ברשימה.
ג. בדיקות תקופתיות במוצרי מזון – זה אמנם סעיף שלא קשור ישירות לעבודתו של מדביר חרקים ושטחי חקלאות אלא למשרד הבריאות וגורמי האכיפה, אך הוא משפיע על הציבור הרחב לא פחות מאשר כל היתר. האחריות של משרד הבריאות והחקלאות היא לבצע בדיקות תקופתיות של חומרים כימיים בתוך מוצרי מזון, ולהשמיד את המוצרים שבהם מוצאים חריגות.

מה האחריות שלכם לפני ואחרי עבודות הדברה?

כמובן שגם לציבור הרחב שמזמין שירותי הדברה וגם לחקלאים שמשתמשים בחומרים כימיים מסוימים יש אחריות. קודם כל, אדם שבוחר להזמין שירותי הדברה חייב לעשות זאת מול גורם מוסמך ובעל רישיון. עליו לוודא התאמה בין סוג הרישיון לבין סוג ההדברה ולא להתפשר על כך. את הבדיקה ניתן לבצע באמצעות אתר האינטרנט של המדביר או על בסיס המידע שניתן על ידי נציגי משרד הבריאות והחקלאות.

שנית, האחריות של הלקוח היא להקפיד על ההנחיות מבחינת אופי השימוש במוצרי הדברה. יש להרחיק למשל תינוקות, ילדים, פעוטות, נשים הרות ובעלי חיים מאזורים שעברו הדברה, ולאסור עליהם לאכול מוצרי מזון שנמצאים בסיכון גבוה. חשוב לנקות היטב את האזור ולאוורר אותו במשך כמה ימים ברצף. אלו דברים קטנים שעושים הבדל גדול באפקטיביות השלילית של חומרי ההדברה ובאופן שבו הם משפיעים על מוצרי המזון. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה