3.9.14

הדברה במודיעין ובאיזור המרכז

העיר מודיעין-מכבים-רעות, או בקיצור מודיעין, היא עיר בולטת במחוז המרכז בישראל. היא ממוקמת בין ירושלים
הדברה במודיעין
לבין תל אביב אך ההשפעות הגיאוגרפיות עליה הן בין היתר כתוצאה מגובה ממוצע של 262 מטר. מעל 82 אלף תושבים מתגוררים במודיעין, האוכלוסיה גדלה בקצב של 3.4% בשנה והיא נמצאת במקום ה-8 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי. נתונים אלו מבהירים כי במודיעין יש איכות חיים גבוהה הנובעת בין היתר מפעולות פיתוח של תשתית ביוב ומים.


התנאים הגיאוגרפיים באיזור המרכז משפיעים גם על הדברה במודיעין. ראשית, אי אפשר להתעלם מכך שבאיזור הצפון יש תנאי אקלים לח בעוד הדרום מתאפיין בתנאי יובש קיצוניים. מנגד, האקלים במערב ובעיקר בעיר מודיעין הוא לח יחסית וממוזג, לעומת המזרח בו ישנם תנאים יבשים וחמים.

מה המשמעות של אקלים לח יחסית וממוזג?

כפי שניתן להסיק, אקלים לח יחסית וממוזג כמו זה שקיים במודיעין ובערים אחרות במרכז הוא בעל משמעויות רבות:
  • -          שינויים באופי הבוטני לאורך ההיסטוריה
  • -          מוקד משיכה עבור מזיקים וחרקים
  • -          כר גידול אידיאלי למזיקים
  • -          הצטברות מהירה של מזיקים במרכזי הערים ובפריפריה


השפע הרב בבתי הגידול הקיימים כתוצאה מאקלים לח יחסית וממוזג במודיעין גורר אחריו מזיקים. רק באמצעות פעולות יסודיות של הדברה במודיעין ניתן להתמודד עם תופעה מן הסוג הזה. השאיפה היא לשמור על המגוון האקולוגי, על הפרחים ועל בתי הגידול או האופי הבוטני, אך למנוע פגיעה באיכות החיים של התושבים והאוכלוסייה. הדברה במודיעין ובערים נוספות במחוז המרכז מבוססת במידה רבה על העקרונות הללו.

מודיעין היא ללא ספק עיר מרשימה מבחינת איכות חיים וקצב התפתחות. יחד עם זאת, חשוב לעקוב אחר תהליך הגדילה של מודיעין ולשים לב בעיקר לצורך בפעולות הדברה העולות בקנה אחד עם האקלים האיזורי. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה